Маштаб Тексту
Інтервал між літерами
Зображення
Колір
Закрити панель

38-ма річниця Чорнобильської трагедії

Роковини трагедії на ЧАЕС

26 квітня Дніпро вкотре постає немов би хранителем спільної памʼяті та виразом спільного суму, який неможливо згладити навіть після трьох десятиліть з моменту трагедії на ЧАЕС. Саме в цей весняний теплий день, 38 років тому, стався радіаційний удар по людству… Його мужньо прийняли на себе ліквідатори, принесши в жертву власне здоров’я і життя.

Деяких з причетних до усунення наслідків тієї страшної події ми маємо честь знати і сьогодні. Як-от, наприклад, Олександр Смиков, голову обласної спілки “Чорнобиль-86”. Пан Олександр брав участь у дослідженні станції у 1987 році. Він розповів нам, що “провів там цілий місяць і знав усе, так би мовити, “від підвала до горища”. А загалом у самій зоні відчуження пробув три місяці”. Звісно, це не могло не залишити відбиток на здоров’ї чоловіка. Але у цей сумний день він обов’язково приходить до меморіалу «Чорнобильський дзвін», аби вшанувати пам’ять товаришів, колег і всіх тих, хто загинув у боротьбі із скаженілим атомом.

Роковини аварії на ЧАЕСТож сьогодні меморіал усипаний квітами, як і паркові алеї поруч заповнені людьми – тими, хто пережив катастрофу, родичами та друзями чорнобильців, представниками міської влади. Серед них і наш департамент соціальної політики на чолі з директором, заступником мера Едуардом Підлубним. Пан Едуард виказав слова вдячності і шани як живим, так і спочилим героям. Він також наголосив, що ми пам’ятаємо про соціальну підтримку чорнобильців, яких у місті Дніпрі проживає понад 5 тисяч (3 тисячі з них – ліквідатори аварії на ЧАЕС, інших ядерних аварій та випробувань).

 

Соціальна підтримка постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

І справді, завдяки міській Комплексній програмі соціального захисту мешканців м. Дніпра, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, стало можливим, наприклад, щорічне оздоровлення цієї категорії громадян. Так, цьогоріч заплановано оздоровлення 250 осіб на загальну суму 3 425 850 грн.

Також у рамках програми передбачено пільгове медичне обслуговування (безкоштовні ліки) постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС особам, допомога на ліки і лікування за міський кошт, адресна допомога на оплату ЖКП дружинам/чоловікам померлих чорнобильців та інше.

А ще до 38-х роковин аварії на Чорнобильської АЕС (26 квітня) наразі виплачується матеріальна допомога:

  • 1 378 вдовам (вдівцям) померлих громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (по 3 800 грн) на загальну суму 5 236 400 грн;
  • 2 264 учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 та 3 категорії на загальну суму 2 496 800 грн (вперше з 2021 року почали виплачувати):
    • 2 категорії – 1 744 особам на загальну суму 2 092 800 грн (по 1 200 грн);
    • 3 категорії – 404 особам на загальну суму 404 000 грн (по 1 000 грн).

До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (14 грудня) в цьому році заплановано матеріальну допомогу 1 091 чорнобильцю з інвалідністю, на загальну суму 4 145 800 грн.

 

Нагородження героїв-ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС

Музей історії Дніпра якнайкраще підходить для згадки подій, які назавжди вкорінилися в пам’ять і стали частиною історії народу. Одна з найжахливіших, найтемніших сторінок звідти – чорнобильська трагедія, яка сталася, взагалі-то, і не так давно… І тому вона є ще такою свіжою для нас, таким актуальним є її урок для нашого сьогодення!

38-ма річниця Чорнобильської трагедії 38-ма річниця Чорнобильської трагедії

Проте білим шрифтом у цій чорній сторінці вписані імена героїв-ліквідаторів, які стали тоді на оборону чи не всього континенту. Саме тому сьогодні місто виказує їм свою вдячність і повагу у вигляді, зокрема, почесних нагород. То ж у приміщенні музею були вручені:

  • 12 пам’ятних медалей “Захиснику Вітчизни”,
  • 1 пам’ятну медаль “За заслуги перед містом” та
  • 2 Подяки міського голови.

заступник міського голови, директор департаменту соціальної політики Едуард ПідлубнийУ свою чергу заступник міського голови, директор департаменту соціальної політики Едуард Підлубний наголосив на важливості відзначення сьогоднішньої дати:

– Цей день є нагадуванням про те, як “мирний атом” перетворився на горе, на смерть багатьох людей, – наголосив пан Едуард. – Зараз він ніби перегукується із воєнними подіями, подіями навколо ЗАЕС, і ще раз наголошує на тому, що потрібно бути дуже обережними, дуже відповідальними. Висловлюємо велику шану тим, хто приборкував цю катастрофу 38 років тому.

Ігор Турчин, голова "Союз Чорнобиль Україна" і депутат ДМР– Тут зібралися хлопці, які робили все можливе і неможливе, щоб захистити не тільки нашу Батьківщину, а й усю Європу, – додав Ігор Турчин, голова “Союз Чорнобиль Україна” і депутат ДМР. – Якби не вони, тут була би ядерна зима. Ну ви розумієте – нічого живого б не було… Нас стає дедалі менше і менше, наших вдів – більшає, але велика вдячність міському керівництву за те, що підтримує нас і наші родини, не залишає без допомоги.

Один із таких “хлопців” – нагороджений сьогодні медаллю “Захисник Вітчизни” Володимир Абрамов, в минулому командир взводу хімічних військ.

нагороджений сьогодні медаллю “Захисник Вітчизни” Володимир Абрамов, в минулому командир взводу хімічних військ– Викликали у військкомат, – згадує ті часи пан Володимир, – перевдягли – і одразу туди, в окремий батальон хімзахисту… Я на саму станцію їздив, дезактивував ядерні відходи. Пам’ятаю прізвище того, кого я міняв. А хто мене міняв, на радощах не запам’ятав.

Сподіваємося і віримо, що людство ніколи більш не постраждає від наслідків неконтрольованої атомної енергії! А також від усього серця вітаємо і шануємо наших героїв! Міцного здоров’я і довгих та мирних років життя!