Навчання для прийомних батьків на базі Дніпровського центру соціальних служб
П’ятдесят вісім – саме така кількість прийомних сімей функціонує в нашому місті. У них зростають 89 дітей, а крім того, існує й 10 дитячих будинків сімейного типу, де живе ще 71 дитина. І за кожним з цих чисел криється не лише безмежна любов благородних сердець, а й грандіозна моральна робота та величезна сила духу. Безперечно, що їхнім життєвим “аккумуляторам” необхідна регулярна зовнішня “підзарядка”.
А ще, оскільки вони щоденно взаємодіють із дітьми, що пережили втрату родини, їм потрібно бути максимально обізнаними і ніжними у вихованні, йти в ногу з часом і розширювати горизонт знань у педагогіці. У Дніпрі з такою метою проходить обов’язкове навчання для прийомних батьків та батьків-вихователів, які організовує Дніпровський міський центр соціальних служб. Це зовсім не формальність, а реальна підтримка слухачів і робота над їхнім удосконаленням. Учасники вчаться краще розуміти своїх вихованців і себе, формувати безпечне і здорове сімейне середовище.
— Відповідно до чинного законодавства, дійсні батьки-вихователі та прийомні батьки повинні пройти раз на два роки навчання з підвищення свого батьківського потенціалу, — розповіла Анастасія Тищенко, директорка Дніпровського міського центру соціальних служб. — У 2025 році у нас заплановано навчання трьох груп по 20 осіб офлайн, і однієї групи онлайн. Заняття йдуть протягом тижня — 5 днів, після чого всі отримують висновки про спроможність і надалі бути прийомними батьками/батьками-вихователями.
Під час занять учасники дізнаються, як побудувати стосунки з дитиною, яка пережила травму; як розпізнавати сигнали тривоги та підтримати емоційно; як говорити так, щоб дитина почувалася у безпеці. Вони діляться досвідом, обговорюють ситуації та турбуючі питання з фахівцями соціальної роботи, психологами або спеціалістами з інших сфер, наприклад, юристом, зустріч з яким організовує центр. За словами пані Анастасії, жоден запит не залишається без уваги.
Пані Вікторія, прийомна мама з 16-річним стажем, висловила задоволення навчанням:
— Тут ми поповнюємо свої знання, а соціальні працівники та психологи допомагають нам, якщо виникають труднощі у вихованні, спілкуванні з дитиною. Тобто якісно супроводжують нас на цьому шляху. Нашому прийомному сину 16 років, і як підліток, він потребує особливої уваги, тому ми все слухаємо, занотовуємо, запам’ятовуємо корисну інформацію і вчимося спілкуватися і домовлятися.