Маштаб Тексту
Інтервал між літерами
Зображення
Колір
Закрити панель

Дискримінація людей, що живуть з ВІЛ

З самого початку епідемії ВІЛ/СНІДу стигматизація (дискримінація) ВІЛ-інфікованих осіб лише поширює передачу захворювання та посилює його негативні наслідки. Адже чим більше суспільство замовчує “соромну” тему і чим менше фактів про неї з’являється в інформаційному середовищі, тим більший ризик збільшити відсоток інфікованих людей і залишити без підтримки тих, хто вже зазнав дії вірусу.

Стигматизація ВІЛ-інфікованих осіб: причини, форми і наслідки

Які ж причини стигматизації людей, що живуть з ВІЛ (ЛЖВ)?

Це, насамперед, страх інфікування, який у масовій свідомості прирівнюється до страху смерті. Часто у пересічних громадян він пов’язаний передусім із недостатніми (або взагалі відсутніми) знаннями щодо шляхів зараження та профілактики.

Сюди ж накладається ще й упереджене ставлення до вже стигматизованих груп (споживачі ін’єкційних наркотиків; особи нетрадиційної орієнтації тощо).

Зовнішня і внутрішня стигма

Таким чином формується думка, що ЛЖВ заслуговують на свій ВІЛ-позитивний статус через «неправильну» поведінку. Це так звана зовнішня стигма, що проявляється у різних формах фізичного та психологічного насильства. Наприклад:

  • неприйняття на роботу через статус, 
  • заборону купувати будинок, 
  • вимагання додаткових грошей при оренді житла, 
  • обов’язкове тестування на ВІЛ без попередньої згоди чи захисту конфіденційності; 
  • карантин ВІЛ-інфікованих людей.

Зовнішня стигма безпосередньо пов’язана із внутрішньою, яка є результатом внутрішніх переживань людини (відчуття власної неповноцінності, безпорадності). 

Наслідки стигматизації ВІЛ-інфікованих

Як наслідок, ВІЛ-позитивні люди часто вимушені заперечувати або приховувати факт своєї хвороби, боячись “викриття” та осуду. Декотрі з них вдаються до самоізоляції: відмовляються від медичної допомоги, лікування, соціальної активності та близьких стосунків з іншими людьми. У результаті це веде до погіршення якості життя,  соціальної дезадаптації та маргіналізації значної частки населення.

 

Як боротися зі стигматизацією ВІЛ-інфікованих?

Серед шляхів подолання стигматизації і дискримінації – впровадження програм регулярного інформування та навчання щодо ВІЛ для працівників усіх рівнів та категорій, а також надання правдивої інформації про шляхи передачі ВІЛ/інфекції та методи профілактики. 

Цим напрямом успішно займається Дніпровський міський центр соціальних служб, зокрема нещодавно відкритий Денний центр соціальної адаптації для дітей та молоді. Якщо у вас є питання, пов’язані з ВІЛ, звертайтеся за телефоном: (067) 200 26 80.