Маштаб Тексту
Інтервал між літерами
Зображення
Колір
Закрити панель

Інтеграція ВПО на Дніпропетровщині

Форум ВПО у Дніпрі

Цього тижня у Дніпрі провели форум ВПО з питань інтеграції переселенців. Допомогти внутрішньо переміщеним особам стати “своїми” у нових умовах та новому суспільстві – це пріоритетне завдання для очільників цього суспільства, а також громадських організацій.

Заради інтеграції переселенців

Звичайно, вирішення цього питання відбувається поступово і передбачає цілу низку комплексних заходів і програм. Наприклад, для цього діє ефективний механізм — ради ВПО при місцевих та обласних органах влади, які створюються в межах програми «Єднання заради дії» за підтримки департаменту соціальної політики ДМР.

Зокрема, для обговорення нюансів запровадження такої ради у місті Дніпрі та майбутніх заходів, тут зібрався відповідний форум ВПО. Його проведення стало можливим в рамках програми “Єднання заради дії”, що впроваджується IREX разом з Благодійним Фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США.

Метою форуму став пошук нових шляхів взаємодії ВПО з владою, бізнесом, неурядовими громадськими організаціями, іншими зацікавленими ініціативам. Основна мета – створення реальних умов для інтеграції ВПО в Дніпропетровській територіальній громаді, в тому числі шляхом створення відповідного консультативно-дорадчого органу. До участі у форумі приєдналися представники державної влади та органів місцевого самоврядування, релокованого бізнесу, громадських та благодійних організацій.

Форум ВПО у Дніпрі Інтеграція переселенців у Дніпрі

Вступне слово сказав координатор програми “Єднання заради дії” Сергій Ларіонов: “Метою є сприяння об’єднанню ВПО та представників приймаючої громади і всіх зацікавлених в цьому питанні. Сьогодні це питання потребує комунікації на всіх рівнях взаємодії. Такі питання, як житло, працевлаштування, інтеграції в цілому – глобальні і потребують пошуку альтернативних рішень. Найкращий результат можливий коли є правильна синергія між усіма сторонами”.

Виступив також представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Дніпропетровській області Михайло Карпенко. Він зазначив: «Перемога буде за нами, але й ціна дуже велика. Після перемоги буде відбудова. Але переселенцям немає, куди повертатися. Тому наша задача інтегрувати їх в суспільство»

Виступи всіх учасників були об’єднані в блоки:

  • «Підтримка та інтеграція ВПО: проблеми та рішення»,
  • «Успішні приклади інтеграції ВПО: Дніпровський досвід»,
  • «Соціальна підтримка ВПО на рівні територіальних громад Дніпропетровської області»,
  • «Роль та плани міжнародних організацій на 2023 рік».

 

Робота з ВПО у Дніпрі

Оглядом заходів інтеграції та допомоги ВПО у Дніпрі поділилися представники департаменту соціальної політики, молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Дніпровської міської ради.

Заступник міського голови, директор департаменту соціальної політики Едуард Підлубний, відмітив: «Те що ми тут зібралися – заслуга кожного з вас: спеціалістів облради, міськради, громадських організацій, волонтерських штабів. За всіма вами стоїть велика справа та великий труд. Всі керівники міста та області працюють в повній взаємодії, та максимально будуть йти всім нам на зустріч».

Директорка департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Одарка Біла почала з позитивного кейсу: «З «громадською молодіжкою» нам вдалося відкрити ресурсний медіацентр для молоді за допомогою донорських коштів. Також хочу зазначити, що місто і надалі готове надавати комунальні приміщення для створення молодіжно-дозвіллєвих центрів для молоді».

Олена Кожемякіна, начальниця Центрального управління соціального захисту населення, доповіла про соціальні послуги ВПО на рівні громади: як саме приймали переселенців на початку війни і як забезпечуються їхні потреби наразі (це й послуга гарячих обідів зокрема).

Станом на початок червня 2023 року в Дніпрі проживає 179 тисяч 242 ВПО. З них 145 тисяч 938 — перемістилися після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році. Пані Олена зазначила, що 80% внутрішньо переміщених осіб у Дніпрі — це жителі, які приїхали з Луганської, Донецької та Харківської областей. Інші 20% — з Київської, Херсонської, Сумської, Чернігівської.

Інтеграція переселенців у Дніпрі Форум ВПО у Дніпрі Інтеграція переселенців у Дніпрі

Анастасія Тищенко, директорка Дніпровського міського центру соціальних служб виступила з доповіддю про подолання викликів, які спровокувала війна, ефективність їх вирішення та розвиток нових сервісів. Зокрема, пані Анастасія висвітлила роботу центру у напрямку залучення ВПО до семінарів та тренінгів. Проходять такі заходи у спеціально створеному коворкінг-центрі (простір з робочим місцем, куди можна прийти переселенцям та працювати онлайн). Також пані Анастасія торкнулася профільної теми протидії насильству (інформування у шелтерах), гуманітарної та психологічної допомоги ВПО.

Ольга Мешко, директорка Міського територіального центру, також окреслила особливості роботи з ВПО, яких терцентр приймав з середини березня 2022 року. Це були не тільки літні люди, а й люди з інвалідністю, родини з дітьми, одинокі матері. Наразі з мешканцями закладів (13 осіб) і тими, хто перебуває на обліку (1009 осіб) також працює психолог, їм надається натуральна допомога та необхідні соціальні послуги.