Маштаб Тексту
Інтервал між літерами
Зображення
Колір
Закрити панель

“НЕ ВИННІ”: підтримка постраждалих від насильства

“НЕ ВИННІ” — протидія віктімблеймінгу у Дніпрі

Торкатися такої страшної теми завжди складно. Але якщо її замовчувати, вона не зникне – навпаки, через відсутність розголосу і правильного розуміння проблеми, злочинність буде ширитися і залишатися безкарною, а постраждалі все життя житимуть наодинці із травмами, боячись людського осуду.

“У що ти була одягнена?” – чи не найперше питання, яке ставлять жертві сексуального насильства, якщо та все ж наважиться звернутися по допомогу. Це питання містить у собі звинувачення жертви і натяк на те, що саме її “відвертий” одяг спровокував нападника.

Але чи вбрання є “червоною ганчіркою” у таких випадках?

Ми разом з Молодіжною радою Дніпра впевнено відповідаємо – “ні!”

 

Виставка “Не винні”: підтримка постраждалих від насильства

Як підтвердження цьому, Молодіжна рада Дніпра влаштувала виставку під назвою “Не винні” на одній з велелюдних площ міста. Мета виставки – протидія віктімблеймінгу.

Протидія віктімблеймінгу у Дніпрі Протидія віктімблеймінгу у Дніпрі Протидія віктімблеймінгу у Дніпрі

Розташована там інсталяція представляла собою добірку повсякденного одягу – імітацію того, що був на реальних жертвах під час нападу:

  • джинси вільного крою + футболка
  • спортивні штани + майка
  • шорти вільного крою + футболка (одяг чоловічий)
  • брюки + сорочка
  • блузка + спідниця ділового стилю
  • штани + осіння куртка

Кожну експозицію супроводжувала історія, за яких обставин стався напад. У когось це був звичний робочий день в магазині, у когось пробіжка, а хтось був просто дитиною, яку залишили на сусіда. Усі розповіді завершувалися одним спільним питанням – “Хіба ми в цьому винні”?

Дар'я Біла - директорка департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного вихованняСаме такий формат донесення інформації вражаюче діє на публіку і ефективно трощить стереотипи. Здається, організаторам вдалося привернути увагу суспільства до аксіоми, що не одяг відіграє вирішальну роль у скоєнні злочину, а саме задум злодія! Перехожі цікавилися незвичною виставкою, читали історії та отримували інформацію, як діяти у випадку насильства.

– Багато років поспіль певні теми, такі як сексуальне насильство, залишалися табуйованими, соромними, про них було не прийнято говорити на широкий загал – і саме це грало на руку ґвалтівникам, – вважає Дар’я Біла, директорка департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання ДМР. – Зараз же ми намагаємося боротися з явищем віктімблеймінгу – це коли переносять відповідальність із кривдника на жертву. Ця виставка зокрема є символом підтримки постраждалих, їхніх родин, твердженням, що вони НЕ ВИННІ, хоч в якому одязі б не були.

Голова Молодіжної Ради Дніпра Світлана КривошейГолова Молодіжної Ради Дніпра Світлана Кривошей розповіла, що подібні виставки вже неодноразово влаштовувалися закордоном і мали приголомшливий ефект. Проте для України і Дніпра така ініціатива поки ще нова.

– Ми готували виставку близько місяця, шукали відповідний одяг, – каже пані Світлана, – і от тепер закликаємо усіх, хто постраждав, не боятися звертатися до поліції і за допомогою профільних служб.

 

Допомога постраждалим від насильства у Дніпрі

Психологиня Дніпровського міського центру соціальних служб Віта Волкова

Звичайно, фахівці Дніпровського міського центру соціальних служб також долучилися до проведення заходу. Психологиня центру Віта Волкова зауважила:

– На жаль, ця тема є досить актуальною, і зокрема, у зв’язку з війною. Насправді це поряд з нами. Тому щотижня ми проводимо інформаційні акції, роздаємо буклети із контактами і адресами центрів допомоги. Це і наш Денний центр з кризовою кімнатою, і “Мамине щастя” для довгострокового перебування, і телефони довіри та мобільної бригади для консультування і вирішення проблеми.

Підтримка постраждалих від насильства: вуличне інформування Підтримка постраждалих від насильства: вуличне інформування Підтримка постраждалих від насильства: вуличне інформування

 

Контакти допомоги постраждалим від насильства

Мобільна бригада — оцінка ситуації і консультативна допомога або ж вилучення жертви з небезпечного середовища:

+(38) 056 785 73 60
+(38) 067 200 40 62

Служба психологічної та правової допомоги “Телефон довіри”

+(38) 056 767-18-41
+(38) 067 200-80-35

Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (з кризовою кімнатою)

+(38) 066 448-61-54
+ (38) 067 200-25-66

1547 – Урядова “Гаряча лінія” з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству,

102 — поліція

116123 — Національна гаряча лінія з питань попередження ґендерно зумовленого насильства та торгівлі людьми