“НЕ ВИННІ” — протидія віктімблеймінгу у Дніпрі
Торкатися такої страшної теми завжди складно. Але якщо її замовчувати, вона не зникне – навпаки, через відсутність розголосу і правильного розуміння проблеми, злочинність буде ширитися і залишатися безкарною, а постраждалі все життя житимуть наодинці із травмами, боячись людського осуду.
“У що ти була одягнена?” – чи не найперше питання, яке ставлять жертві сексуального насильства, якщо та все ж наважиться звернутися по допомогу. Це питання містить у собі звинувачення жертви і натяк на те, що саме її “відвертий” одяг спровокував нападника.
Але чи вбрання є “червоною ганчіркою” у таких випадках?
Ми разом з Молодіжною радою Дніпра впевнено відповідаємо – “ні!”
Виставка “Не винні”: підтримка постраждалих від насильства
Як підтвердження цьому, Молодіжна рада Дніпра влаштувала виставку під назвою “Не винні” на одній з велелюдних площ міста. Мета виставки – протидія віктімблеймінгу.
Розташована там інсталяція представляла собою добірку повсякденного одягу – імітацію того, що був на реальних жертвах під час нападу:
- джинси вільного крою + футболка
- спортивні штани + майка
- шорти вільного крою + футболка (одяг чоловічий)
- брюки + сорочка
- блузка + спідниця ділового стилю
- штани + осіння куртка
Кожну експозицію супроводжувала історія, за яких обставин стався напад. У когось це був звичний робочий день в магазині, у когось пробіжка, а хтось був просто дитиною, яку залишили на сусіда. Усі розповіді завершувалися одним спільним питанням – “Хіба ми в цьому винні”?
Саме такий формат донесення інформації вражаюче діє на публіку і ефективно трощить стереотипи. Здається, організаторам вдалося привернути увагу суспільства до аксіоми, що не одяг відіграє вирішальну роль у скоєнні злочину, а саме задум злодія! Перехожі цікавилися незвичною виставкою, читали історії та отримували інформацію, як діяти у випадку насильства.
– Багато років поспіль певні теми, такі як сексуальне насильство, залишалися табуйованими, соромними, про них було не прийнято говорити на широкий загал – і саме це грало на руку ґвалтівникам, – вважає Дар’я Біла, директорка департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання ДМР. – Зараз же ми намагаємося боротися з явищем віктімблеймінгу – це коли переносять відповідальність із кривдника на жертву. Ця виставка зокрема є символом підтримки постраждалих, їхніх родин, твердженням, що вони НЕ ВИННІ, хоч в якому одязі б не були.
Голова Молодіжної Ради Дніпра Світлана Кривошей розповіла, що подібні виставки вже неодноразово влаштовувалися закордоном і мали приголомшливий ефект. Проте для України і Дніпра така ініціатива поки ще нова.
– Ми готували виставку близько місяця, шукали відповідний одяг, – каже пані Світлана, – і от тепер закликаємо усіх, хто постраждав, не боятися звертатися до поліції і за допомогою профільних служб.
Допомога постраждалим від насильства у Дніпрі
Звичайно, фахівці Дніпровського міського центру соціальних служб також долучилися до проведення заходу. Психологиня центру Віта Волкова зауважила:
– На жаль, ця тема є досить актуальною, і зокрема, у зв’язку з війною. Насправді це поряд з нами. Тому щотижня ми проводимо інформаційні акції, роздаємо буклети із контактами і адресами центрів допомоги. Це і наш Денний центр з кризовою кімнатою, і “Мамине щастя” для довгострокового перебування, і телефони довіри та мобільної бригади для консультування і вирішення проблеми.
Контакти допомоги постраждалим від насильства
Мобільна бригада — оцінка ситуації і консультативна допомога або ж вилучення жертви з небезпечного середовища:
+(38) 056 785 73 60
+(38) 067 200 40 62
Служба психологічної та правової допомоги “Телефон довіри”
+(38) 056 767-18-41
+(38) 067 200-80-35
Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (з кризовою кімнатою)
+(38) 066 448-61-54
+ (38) 067 200-25-66
1547 – Урядова “Гаряча лінія” з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству,
102 — поліція
116123 — Національна гаряча лінія з питань попередження ґендерно зумовленого насильства та торгівлі людьми