Маштаб Тексту
Інтервал між літерами
Зображення
Колір
Закрити панель

Усиновлення під час війни

Усиновлення під час воєнного стану

В умовах воєнного стану діти часто губляться або взагалі залишаються без батьків. Таким дітям можна допомогти, але важливо зробити це правильно. Під час війни діти особливо потребують захисту своїх прав. Тому ми маємо бути пильними і допомогти кожній дитині, що залишилася сама, якнайкаще забезпечивши її інтереси. Зокрема, це стосується усиновлення під час воєнного стану.

 

Усиновлення в умовах воєнного стану: не підігруйте шахраям

Останнім часом ЗМІ та соціальні мережі активно поширюють заклики терміново усиновити дітей, які втратили батьків внаслідок війни Росії проти України. Це також стосується дітей, які проживали у закладах інституційного догляду поряд з місцями активних бойових дій і були евакуйовані в більш безпечні регіони України та за кордон.

Міністерство соціальної політики попереджає про ризики шахрайства, порушення прав дітей та поширення недостовірної інформації у таких діях.

Основне у таких ситуаціях — керуватись кращими інтересами дитини. Забезпечити їх можуть виключно чинні норми законодавства, що регулюють питання усиновлення.

 

Основне про усиновлення

Основні моменти, які варто знати щодо національного усиновлення

Національне усиновлення — це усиновлення дитини громадянами України.

В першу чергу, необхідно вжити вичерпних заходів для реалізації права дитини на виховання неї батьками або іншими родичами. Це принципово важливо для забезпечення найкращих інтересів дитини.

При розгляді питання про усиновлення служби у справах дітей:

 • перевіряють всі обставини щодо батьків дитини,
 • встановлюють, чи дитина підлягає усиновленню,
 • з’ясовують, чи наявні у дитини інші родичі і чи можуть вони піклуватись про дитину,
 • забезпечують родичам дитини пріоритетну можливість її виховання.

Під час воєнного стану не можна змінювати чи спрощувати процедуру усиновлення. В умовах, коли часто важко знайти документи та встановити реальну ситуацію з батьками дитини, зростають ризики порушення її прав.

Тому надавати допомогу дітям, які опинились без батьків, необхідно з обов’язковим зверненням до спеціалістів – служби у справах дітей.

 

Чому заклики до «негайного усиновлення» можуть бути шахрайством?

Відповідно до ст. 207 Сімейного Кодексу України, усиновлення — це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, яке здійснюється на підставі рішення суду. Це єдина форма сімейного виховання, за якої дитина повністю втрачає зв’язки зі своєю біологічною сім’єю.

Тому заклики до «негайного усиновлення» – це або кричуще невігластво, або свідоме шахрайство. В обох випадках такі заклики ведуть до порушення прав дітей. В окремих випадках це може призвести до додаткової травматизації дитини та торгівлі дітьми.

За незаконну посередницьку діяльність або інші незаконні дії щодо усиновлення дитини, передачі її під опіку (піклування) чи на виховання в сім’ю громадян передбачена кримінальна відповідальність. Будь-яке фото чи відео із обличчям дитини, опубліковане без згоди її законних представників, є порушенням законодавства та права дитини на повагу до приватного і сімейного життя.

 

Як діяти, якщо ви хочете усиновити дитину: ключові аспекти законодавства

Якщо ви дійсно хочете усиновити дитину, зверніть увагу на ключові аспекти законодавства, яких потрібно неухильно дотримуватися.

Яку дитину можна усиновити?

Усиновити можна:

 • дитину-сироту,
 • дитину, позбавлену батьківського піклування,
 • дитину, нотаріальну згоду на усиновлення якої надали її батьки,

Такі діти в обов’язковому порядку перебувають на обліку з усиновлення. Цей облік ведуть служби у справах дітей та Національна соціальна сервісна служба. Діти, які сиротіють у зв’язку з воєнними діями, ще не перебувають на обліку з усиновлення. Отже, розпочати процедуру їх усиновлення наразі неможливо.

Якщо дитина має братів і сестер, їх заборонено роз’єднувати — діти повинні бути усиновлені разом в одну сім’ю.

 

Хто може усиновити дитину?

Переважне право на усиновлення дитини мають її родичі.

Особи, які хочуть усиновити дитину, повинні в обов’язковому порядку звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання. Вони мають зібрати необхідні документи та пройти навчання. Потенційні усиновлювачі повинні довести, що вони відповідають вимогам для усиновлення, та стати на облік кандидатів в усиновлювачі (його також ведуть служби у справах дітей).

Тільки після цього можна розпочинати процедуру з усиновлення.

 

Хто забезпечує усиновлення дітей?

Служба у справах дітей надає офіційну інформацію про дитину, яка може бути усиновлена. Служба відіграє ключову роль у забезпеченні усиновлення дітей. Якщо інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, поширюють інші особи, це є порушенням законодавства.

Рішення про усиновлення дитини приймає суд за місцем проживання дитини.

Окрім цього, для усиновлення потрібна згода самої дитини, якщо за віком та рівнем розвитку вона може її висловити.

 

Усиновлення під час воєнного стану

Зараз в регіонах, де відбуваються активні бойові дії, служби у справах дітей та суди тимчасово не здійснюють повною мірою своїх повноважень. Тому процес усиновлення в цих регіонах неможливо організувати із дотриманням всіх необхідних процедур.

Усиновлення дітей, які перебувають на території України, буде провадитись лише в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади України. Це стосуватиметься тільки дітей, обставини життя батьків яких (або інших родичів) вдалося встановити. В умовах воєнного стану, коли люди можуть перебувати в облозі без зв’язку, в полоні або в лікарні із пораненнями різної складності, це може потребувати більш тривалого часу. Зокрема, не завжди є можливість зібрати необхідні документи, підтвердити наявність житла та постійного доходу. Труднощі можуть втнткнути також зі створенням належних умов для виховання та розвитку дитини.

 

Як допомогти дитині, якщо усиновити її неможливо?

Тимчасове влаштування дітей в умовах воєнного стану

Законодавством України передбачені різні форми тимчасового влаштування дітей до себе в сім’ю, допоки не будуть знайдені їхні батьки чи інші родичі.

В умовах збройного конфлікту, діти:

 • батьки яких загинули (у тому числі, у яких свідоцтва про смерть відсутні), та немає інформації про таких близьких родичів, як баба, дід, повнолітні брати та сестри,  мачуха, вітчим або у цих родичів немає спроможності брати на себе виховання дітей;
 • батьки або близькі родичі яких не виходять на зв’язок або перебувають у місцях активних обстрілів, під завалами, поранені в лікарнях

обліковуються службами у справах дітей за місцем перебування, як залишені без батьківського піклування та оформлюються в журналі обліку таких дітей.

Надалі службою у справах дітей вживаються вичерпні заходи щодо тимчасового влаштування дитини до родичів. Це можуть бути також інші особи, з якими в дитини склалися близькі стосунки (сусіди, знайомі) та які бажають залишити її на виховання у своїй сім’ї.

Дитина, яка залишилася без батьківського піклування, може бути влаштована службою у справах дітей у сім’ю патронатного вихователя.

Діти, які вже набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, можуть бути влаштовані:

Підставою для тимчасового перебування дитини, є рішення про тимчасове влаштування дитини, позбавленої батьківського піклування.

Для того, щоб отримати фахову консультацію з питань усиновлення або тимчасового прийняття дитини в свою сім’ю, рекомендуємо звертатися виключно до служб у справах дітей за місцем свого проживання (перебування) або до Національної соціальної сервісної служби.

 

Офіційний чат-бот для допомоги дітям під час воєнного стану «Дитина не сама»

Офіційний бот у Telegram «Дитина не сама» призначений для допомоги дітям у складних ситуаціях воєнного стану. Він створений за ініціативи Дар’ї Герасимчук — радника-уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації. Створення бота відбулося за співпраці з Офісом Президента, Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ.

Бот можна використовувати, якщо ви:

 • бажаєте тимчасово прихистити дитину у своїй сім’ї;
 • знайшли дитину без супроводу дорослих;
 • працюєте з міжнародними організаціями, які готові прихистити українських дітей;
 • маєте інші питання стосовно дітей або
 • якщо ваша дитина загубилася.

 

Залишити інформацію для служб у справах дітей

Всю необхідну інформацію для служб у справах дітей можна залишити за посиланням тут.

Будьте уважними до дітей навколо та допомагайте правильно!

 

Корисна інфоргафіка про те, як діяти щодо дитини без дорослих

дитина без дорослих: як діяти?

як діяти, якщо бачите дитину без дорослихпоради для батьків, щоб дитина не загубилась

 

Контакти управлінь-служб у справах дітей м. Дніпро

Для отримання допомоги щодо усиновлення під час воєнного стану або оформлення тимчасового влаштування дитини, позбавленої батьківського піклування, у м. Дніпрі необхідно звернутись до управління-служби у справах дітей адміністрації району за місцем перебування такої дитини:

 • управління-служба у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району: тел. (066) 190 24 99, [email protected]
 • управління-служба у справах дітей Лівобережної адміністрації: тел. (096) 362 89 97, (098) 795 48 85, [email protected]
 • управління-служба у справах дітей адміністрації Новокодацького району: тел. (067) 681 38 89, [email protected]
 • управління-служба у справах дітей Центральної адміністрації: тел. (068) 784 07 07, (098) 505 12 78, [email protected]
 • управління-служба у справах дітей адміністрації Соборного району: тел. (096) 386 47 64, (067) 525 26 14, [email protected]
 • управління-служба у справах дітей адміністрації Шевченківського району: тел. (096) 293 52 46, [email protected]